Kredi Kartıyla İlgili Önce Kötü, Sonra Da İyi Haber! Bankalar 1500 TL’ye Çıkardı

Türkiye’de kredi kartı kullanıcılarının yıllardır mücadele ettiği kredi kartı aidatı sorunu, bu yıl bankaların uyguladığı yüksek zam oranlarıyla daha da arttı. Tüketici Hakem Heyetleri ve tüketici derneklerine yapılan binlerce şikayet, bankaların yıllık kredi kartı aidatlarını 400 ila 1500 TL arasında değişen ücretlerle belirlediğini gösteriyor.

BÜYÜK BİR EKONOMİK YÜK: 30 MİLYAR TL AİDAT BEDELİ

YASAL ŞARTLARIN İHLALİ

Kredi kartı aidatları, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve “Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Yönetmelik” hükümleri gereğince yasal hale getirilmişti. Ancak bankaların bu aidatları belirlerken bazı şartları ihlal ettiği ortaya çıkıyor. Fiilen kullanılan kartın 180 gün hareketsiz kalmaması, makul bir ücretin belirlenmesi, kart sahibinin onayının alınması ve alternatif bir aidatsız kart sunulması gibi şartlar göz ardı ediliyor.

ŞİKAYETLER ARTIYOR: YOL HARİTASI

TÜDER Başkanı Levent Küçük, aidat şikayetlerinin toplam şikayetlerin üçte birini oluşturduğunu belirtiyor ve aidatların tamamen kaldırılması gerektiğini vurguluyor. Vatandaşlar, bankaların müşteri hizmetlerini arayarak ya da tüketici hakem heyetlerine başvurarak kredi kartı aidatlarını geri alabiliyor.

KREDİ KARTI FAİZLERİ VE TAKSİT SINIRLAMASI

Son dönemde kredi kartı kullanımının artmasıyla birlikte kredi kartı aidatlarında da artış yaşanıyor. Bu aidatları fahiş bulan vatandaşlar dava yoluyla geri alma hakkına sahiptir. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

Kredi kartı faizleri ve taksit sınırlamalarıyla ilgili yapılacak düzenlemeler, piyasada sterilizasyon araçları kullanılarak sıkı para politikası uygulanmasını sağlayabilir. Bu çerçevede, kredi kartı kullanıcılarının yaşadığı sorunlara çözüm odaklı yaklaşımlar beklenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x