Bilim yuvasında ayakkabı tartışması

İstanbul Kadir Has Üniversitesi’nde dün yaşandığı belirtilen olayda bir akademisyen ile öğrenciler arasında ‘ibadethane-ayakkabı’ tartışması yaşandı.

Olay, akademisyen ile tartışan öğrencilerden birinin çektiği videoyu sosyal medyada paylaşması ile ortaya çıktı.

“KAPIMIN ÖNÜNDE KOKAN AYAKKABILARINIZI GÖRMEK ZORUNDA EDĞİLİM”

Görüntülerde akademisyen, üniversitenin içinde yer alan ve ayakkabılığı olmasına ibadethanenin önüne bırakılan ayakkabılarda rahatsız olduğu söyleyerek “Kapımın önünde 18 tane ayakkabı görmek zorunda değilim. Kokan ayakkabılarınızı görmek zorunda değilim. Burada ayakkabılıklar var” dedi.

Bunun üzerine öğrenciler ibadethane alanının girişinde ayakkabıyla duran akademisyenle tartışmaya başladı.

İbadet alanının mescit olduğunu ve ayakkabı ile giremeyeceğini savunan öğrencilere akademisyen, “Burası mescit değil, ibadethane ve seccadenizin üzerine basmıyorum. Lütfen okulun kurallarına uyun. Burası sadece sizin ibadethaneniz değil, burası benim de ibadethanem. Burası sadece mescit değil, Hristiyanlar için de burası bir ibadethane. Budistler de burada ibadet yapabilir. Ayrıca burada ayakkabılık var.” diyerek alanın herkese açık bir yer olduğunu söyledi.

“AYAKKABIMI ORYA DA BIRAKIRIM BURAYA DA BIRAKIRIM”

Öğrenci ise, “Burası benim için psikolojik bir sınır burayı aştığınız takdirde benden saygı göremezsiniz Ben buranın kullanımında hak sahibiyim. Ben bu okulun ücretini ödediğim takdirde 4 yıl boyunca ben buranın kullanımında hak sahibiyim. Ayakkabımı buraya da bırakırım, oraya da bırakırım” diyerek akademisyenden dışarı çıkmasını istedi.

Akademisyen de “Odamın kapısının önüne ayakkabını bırakamazsın. Sizce bu ayakkabılık niye var? Ben kapıdan çıkınca kokan ayakkabıları görmek zorunda değilim” dedi

Olaya dahil olan başka bir akademisyen ise “Ayakkabıları niye dışarı koyuyorsunuz?” diye sordu.

Bunun üzerine öğrenciler, “Biz sayın hocamızla tartıştık, ona açıklamaları yaptık. Size de bir kere daha yapmak istemiyoruz.” yanıtını verdi.

GÖRÜNTÜLERİ PAYLAŞARAK AKADEMİSYENİ HEDEF ALDI

Üniversitede yaşanan olay sosyal medyada da tepki topladı. Söz konusu videoyu sosyal medya hesabından alıntılayan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Oktay Saral, akademisyeni hedef aldı.

Saral şu ifadeleri kullandı:

“Gençler; İslam ‘komşuluk hakkını’ da gözetir. Müslüman örnek olmak zorundadır. Önce bu hakkı gözeterek ayakkabıları ayakkabılığa koymalısınız. Makul bir sebepten kullanamıyorsanız o ayrı…

Ve eğitimi yalnız teoride almış, ahlakı geçtim, etik değerlerden de yoksun hanımefendi; bu davranışınızla, İslam’a ve Müslümanlığa olan tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz. 28 Şubat zihniyetinin günümüz hali bu. Mescid mi ibadethane mi diye bir şeyler zırvalamışsınız. Müslümanların da ibadet ettiği alana, tüm ikazlara rağmen ayakkabılar ile girmek anca sizin gibi İslamofobiklerin yapacağı bir davranıştır. Üniversitelerimizin bir an önce bu problemli zihniyetlerden temizlenmesi gerekir.”

İNCELEME BAŞLATILDI

Yaşanan olayın ardından Kadir Has Üniversitesi, sosyal medyada paylaşılan görüntülerle ilgili inceleme başlatıldığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x