ABD’nin savaş yardımları incelemede: İsrail ve Ukrayna Pentagon’a takıldı

Odatv Çeviri

Kongre’de İsrail’e yapılan yardımların şarta bağlanması ve Ukrayna’ya yapılan yardımların tamamen durdurulması çağrıları artarken, Savunma Bakanlığı Genel Müfettişlik Ofisi, Pentagon’un operasyonlarında yaşanan yaygın başarısızlıkları detaylandıran bir rapor yayınladı.

Kongre’ye sunulan altı aylık raporda, cinsel saldırı mağdurlarına bakım sağlama sürecinde aksaklıklar olduğu, Ukrayna’ya tahsis edilen topların hasar gördüğü ve Savunma Bakanlığı’nın en pahalı programı olan skandallarla dolu F-35 savaş uçaklarının izlenmesinde başarısızlıkların devam ettiği tespit edildi.

Genel müfettişin bulguları birlikte ele alındığında, yabancı ordulara milyarlarca dolarlık yardım sağlarken, vergilerin aşırı düzeyde israf edilmesine neden olan ve uzun süredir devam eden sorunları çözmekte başarısız olan geniş bir askeri-endüstriyel kompleksin tablosunu ortaya koyuyor.

Just Foreign Policy’nin İcra Direktörü Eric Sperling The Intercept’e yaptığı açıklamada “Savunma Bakanlığı yetkililerinden ve büyük silah üreticileri tarafından desteklenen politikacılardan sürekli olarak artan askeri bütçenin ulusal güvenliğimiz için gerekli olduğunu duysak da, genel müfettişlik ofisi durumun böyle olmadığını sürekli olarak göstermektedir” dedi. Sperling açıklamasının devamında “İster Ukrayna’ya gönderdiğimiz milyarlarca dolarlık silahlar, isterse İsrail’e finanse edip gönderdiğimiz başarısız savaş uçakları konusunda yeterli gözetimi sağlayamamak olsun, artan savunma harcamalarımız Amerikan vergi mükelleflerine ve silahlarımızın hedefi olan masum sivillere muazzam ve savurgan bir maliyet getirmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Ekim ayında Başkan Joe Biden Kongre’den İsrail ve Ukrayna için 75 milyar dolarlık birleşik güvenlik yardımını onaylamasını istedi. Bu talep, Rusya’nın işgalinden bu yana Ukrayna’ya taahhüt edilen 44 milyar dolarlık güvenlik yardımına ve son beş yılda İsrail’e verilen on milyarlarca dolarlık güvenlik yardımına ilave olacaktı. Yaz boyunca İsrail, ABD’den aldığı 3 milyar dolarlık savunma yardımı ile finanse edilen 25 yeni F-35 satın alma anlaşmasını tamamladı.

Daha geçen ay Savunma Bakanlığı altıncı denetiminde de başarısız oldu ve Kongre’nin her yıl silahlı kuvvetlere aktardığı fonların gözetimindeki eksikliğin altını çizdi. Pentagon, başarısızlık gerekçeleri arasında inandırıcı olmayan bir şekilde “geçme-kalma durumunun altında bir tür ilerleme” olduğunu ve “bu konuda gittikçe daha iyi olmaya devam ettiğimizi” öne sürdü.

Pentagon ayrıca ABD’nin müttefiklerine gönderdiği paranın denetiminde de başarısız oldu; Haziran ayında ordu, bir muhasebe hatasının Ukrayna’ya yapılan savunma yardımının maliyetini 6.2 milyar dolar fazla gösterdiğini tespit etti.

Temmuz ayında iki partili bir grup senatör, Savunma Bakanlığı’nı kendine çeki düzen vermeye zorlamak üzere bir yasa tasarısı sunarak, kurumun temiz bir denetimden geçemeyen herhangi bir bölümünün bütçesinin yüzde 1’ini iade etmeye zorlanmasını önerdi.

R-Iowa Senatörü Chuck Grassley o dönemde yaptığı açıklamada, “14.000 dolarlık klozet satın almaktan yedek parçalarla dolu depoların izini kaybetmeye kadar, Savunma Bakanlığı on yıllardır savurgan harcamalarla boğuşuyor” dedi.

Grassley ayrıca, “Pentagon’un israf ettiği her bir dolar, hizmet üyelerini desteklemek, ulusal güvenliği desteklemek ya da askeri hazırlığı güçlendirmek için kullanılmayan bir dolardır.” diye konuştu.

Genel Müfettişlik Yasası uyarınca, kurum gözetim yetkililerinin her yıl Kongre’ye faaliyetlerini ve bulgularını özetleyen raporlar göndermeleri gerekmektedir. Savunma Bakanlığı’nın en son raporu Nisan-Eylül dönemini kapsıyor ve 30 Kasım’da yayınlandı. Raporda soruşturmaların özetleri, gözetim faaliyetlerine uyumla ilgili güncellemeler ve bakanlığı hala uğraştıran çözülmemiş sorunlar yer alıyor.

Raporda Ukrayna’daki savaşı destekleyen programlara ilişkin bir düzineden fazla tavsiye ve değerlendirme yer almakta olup bunların birçoğu gizli kalmaktadır.

Kamuoyuna açıklanan bu sorunlar arasında, genel müfettiş Ukrayna’ya gönderilen ağır topçu obüs toplarının ve düzinelerce Hummer’ın önemli onarımlar gerektirdiğini ve bakımlarının düzgün yapılmadığını tespit etti.

Raporda, hükümet tarafından ödeme yapılan yüklenicilerin, ABD ordusu tarafından da kolaylıkla kullanılabilecek kritik askeri teçhizatın bakımını sağlamada başarısız oldukları kaydedildi.

Genel müfettiş ayrıca Pentagon yetkililerinin yüklenicilerin projelerini sonlandırırken yaptıkları ödemeleri her zaman açıklamadıklarını ve yüklenicilere potansiyel olarak 22 milyon dolar fazla ödeme yaptıklarını tespit etti.

En korkuncu da Savunma Bakanlığı’nın 1.7 trilyon dolarlık F-35 savaş uçağı programının envanterini bildirmemesidir ki bu sorun programın 2006’da başlatılmasına kadar uzanmaktadır.

Rapora göre, ” Savunma Bakanlığı Kamu Denetçisi, F-35 Jet Uçağı programını, Savunma Bakanlığı’nın temiz bir denetim görüşü elde etme kabiliyetini etkileyen önemli bir zayıflık olarak tanımlamıştır.” Fiyat etiketine rağmen, bu silah sistemi sıklıkla işlevini yerine getirememekte ve kısa bir süre önce savaşta yakın hava desteği sağlama konusunda selefinden daha az verimli olduğu tespit edilmiştir.

Genel müfettiş, mali aksaklıkların ötesinde, Savunma Bakanlığı’nın çalışanlarını korumaya yönelik protokollerine rutin olarak uyulmadığını da bildirdi. Pentagon’un tıbbi tedavi tesisleri, cinsel saldırıdan kurtulanlara uygulanan bakımı tutarlı bir şekilde triyaj ve kayıt altına almakta başarısız olmuş ve dokümantasyon eksikliği, bir saldırıdan sonra tıbbi bakıma erişimde engeller yaratmıştır.

Rapora göre, Savunma Bakanlığı’nın dokümantasyon sürecindeki eksiklikler, cinsel saldırı mağdurlarına acil bakım için öncelik verilmemesine, saldırılarını belgelemek için adli muayene yapılmamasına veya bir mağdur avukatına erişim sağlanmamasına yol açabilir. Bulgu, ordunun çeşitli birimlerinde cinsel saldırı bildirimlerinin artmasının ardından geldi.

Raporun giriş bölümünde Genel Müfettiş Robert Storch, Savunma Bakanlığı’nı dizginleme sorununun bir kısmına işaret etti: “Denetlenen yetkililerin inatçılığı”

Storch, “Bu süre zarfında, özellikle bilgi sağlama ve raporlarımızın güvenlik incelemeleri konusunda Savunma Bakanlığı’ndan zamanında yanıt alma konusunda zorluklarla karşılaştık” diye yazdı.

Örnek olarak da şunları ekledi:

“Bir Donanma komutanlığı, Savunma Bakanlığı Kamu Denetçiliği Kurumu’nun yetki alanını ve Savunma Bakanlığı’nın elindeki tüm bilgilere erişim yetkisini yanlış anlaması nedeniyle başlangıçta talep edilen kayıtları Savunma Bakanlığı Kamu Denetçiliği Kurumu değerlendiricilerine vermeyi reddetti.”

Kaynak: The Intercept

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x